Rüya durumlarda

Rüyalar

Rüyalar genel terimlerle 5 farklı şekilde sınıflandırılır. Bunlar; Gündüz rüyalar, normal rüyalar, uyanık olarak görülen düşler, şeffaf rüyalar ve kabuslar.
Bu rüya türlerini tek tek inceleyecek olursak;

Rüyalar üzerine çalışmalar gösteriyor ki; Bir çok insan bir günde ortalama 70-120 dakika hayal eder. Bu süre zarfında birey yarı uykuda ve yarı uyuyor. Bu nedenle, hayal ve gerçeklik arasında tamamen ayrım yapamaz. Bu hayaller, bireyin inanç ve inançları, hafızadaki güzel hatıralar, gelecekteki veya şimdiki fanteziler ve hayal gücü ile harmanlanır.
Bu özelliklerden dolayı; Gün içinde gördüğümüz hayaller araştırmacılar için bir merak haline geldi. Araştırmaya göre; Birey rüya anındaki hipnotik trans durumundadır.
Rüyalar; Bireyin ortaya çıkardığı yaratıcı gücüyle, bireyin gerçekliğinden uzaklaşmasına neden olur. Bireyin sahip olduğu derin düşünceler yaşamla ilgili endişeleri açığa çıkarır. Yanılsamalar ilk olarak olumsuz durumlar ve olaylar bağlamında yoğunlaşır, daha sonra birey, üstesinden gelmek için bilinçliliğin eyleme sokulmasıyla kötü durumları olumlu hale getirmeye çalışır.
Bireydeki hayallerin bir başka işlevi, bir başarı elde etmektir. Birçok başarılı birey, kurdukları hayallere ve başarılı bir kariyere ve hayata sahip olmuştur. Örneğin, birçok sporcu ilk olarak girecekleri yarışta ilk kez olmayı hayal ettiler ve ünlü işadamları seminerler öncesi inşa ettikleri hayallerden kendilerini zihinsel olarak hazırladılar. Gördüğün gibi; Gördüğümüz hayaller, gerçek yaşamımızda bize daha iyi yerler getirmesi açısından önemlidir.

Normal Düşler:

Bazı uyku hastalığına sahip olmayan herkes, her gece uykularında rüyalar görür. Bu rüyalar beyin kaynaklı REM uykusu sırasında ortaya çıkar. Eğer günde yaklaşık 8 saat uyuyacak olursak, yaklaşık 100 dakikalık bir süre boyunca, genellikle daha uzun, hatırlayarak ve aktif rüyalara uyandığımız bir süre boyunca hayal kurarız.
Uyku anında gördüğümüz bu normal rüyalar bize alt benliğimizi tanıyabileceğimiz önemli mesajlar veriyor. Bu hayaller düşüncelerimize, günlük yaşam deneyimlerimize ve anılarımıza dayanır. Rüyalarımızın ana kaynağı olan alt benliğimiz; korkularımız, kaygılarımız, arzularımız ve hayal gücümüz.

Şeffaf Rüyalar:

İlginç yönleri ve gizemli oluşumu söz konusu olduğunda en ilginç rüya türlerinden biri, şeffaflığı, yani uykudaki farkındalığıdır. Bu hayaller, normal hayallerin değişimi yoluyla rastgele ortaya çıkabilir. Bu tür düşler farkındalıkla normal hayaller olarak adlandırılabilir. Bu rüyalar hakkında ne yapılmalı ve bilinmesi gereken şey, gerçekliğin ve hayal dünyasının rüya sırasında farklılaşabilmesidir.
Ayrıca, şeffaf hayaller, yönetme ve yönetme biçiminizle de ortaya çıkabilir. Bu teknik, yaklaşık 1000 yıl önce Tibet Budistleri tarafından tanıtılmış ve günümüzde farkındalığın bulunduğu rivayetler olarak literatüre girmiştir. Bu hayallerin oluşumu meditasyon ve uyku sırasında da gözlemlenebilir.
Özetle; şeffaf rüyalar için; yönetiminizi yönetmiş olduğunuzu, olayları kurduğunuzu ve ellerinizde % 100 kontrol sahibi olduğunuzu söyleyebiliriz.

Yalancı Düşler:

Bill Murray'in 'Groundhog Day' filmini daha önce izlediyseniz, bu tür hayaller hakkındaki bilginiz! Yanlış rüyalarda, normal bir şekilde uyandığınızı fark edebilirsiniz, yüzünüzde yüzünüzü yıkarsınız ve kahvaltınızı yaptıktan sonra uyanmazsınız. Bu sebeple, bu hayaller sizi yanıltabilir. Rüya türlerinin en gerçekçi olanı olan bu rüya tipi, rüyalarınızda günlük yaşamda yer aldığın.

Bunun yanı sıra, bu hayallerin size şok edici bir gücü var; çünkü gördüğünüz şeyin hayatta olduğuna ve gerçekte tam olarak inandığına inanıyorsunuz. Örneğin; saatlerce aynı zamanda bakarsınız ve 20 yıl sonra yüzünüzü gördünüz ya da araba kullanıyorsunuz, ancak çevrenizde başka araba olmadığını fark ettiniz. Bu durumlarda, öncelikle onları deneyimlediğinizi düşünürsünüz, ancak bir süre uyanırsanız ve bu olayların sizin hayal gücünüz olduğunu görürsünüz.

Kabuslar:

Batı ülkelerinde vize genellikle normal rüyalar kategorisinde değerlendirilir. Kabuslar sırasında birey, rüyada olduğu gerçeğinin farkında değildir ve bilinçaltının gerçekliğini değerlendirir. Bazı kabuslar son derece gerçektir, bu yüzden rüyada görülen olaylar bireyin acı çekmesine neden olur.

Hayalperestlere göre, rüyada bir canavar peşinde