Rüya Kaydedilebilirmi?

Bilim adamları hayalleri kaydetmek ve onları izlemelerini sağlamak için bir adım daha ileri gitti. Yakın gelecekte hayalleriniz size özel olmaya başlayacak. Japon bilim adamları uyurken beyin aktivitelerinizi inceleyerek hayallerinizi bir anlamda kaydedebilecekler. Bu bilgiyi daha sonra bir algoritma haline getirerek, hayalinizi bir anlamda izleyebileceksiniz. Başka bir deyişle, bilim adamları bir rüya okuma makinesi yaptılar. Yakında hatırlayamadığınız rüyalar hakkında endişelenmeye başlayacaksınız. Sabah uyandığında, hayallerinizi basit bir şekilde gösterecek bir makine olacak.
Bu dikkate değer gelişme temel olarak aşağıdaki ilkeye dayanmaktadır; Belli nesneler gördüğümüzde, beynimiz, aynı beyin içinde aynı beyne bağlı olan ve bu sinir görüntüsünün görüldüğü zaman bu görüntüyü görmeye başlayan belirli bir sinir hareketini gösterir. Örneğin, bir sandalye gördüğünüzde, her bir sandalyeyi gördüğünüzde beyninizin çizdiği sinir hareketi aynıdır. Rüyalarınızdaki beyin dalgalarınız ile bu görüntü ve beyin aktivitesi arasında bir algoritma kurulmuşsa, hayalleriniz aslında yeniden inşa edilir.
Her ne kadar hala başlangıç noktasında olsa da, bilim adamları işte bu yöntemin, rüyasını sanki atılmış gibi yansıtan temel bir sonuç üretebileceğini iddia ediyorlar. Yine de, baktığınız zaman, bu akılda oldukça sıra dışı bir çalışmadır.
Çalışma şu şekilde yapılır: Konular önce EEG (elektroensefalograf) makinesine bağlanır ve FMRI makinesine bağlı olarak uykuya dalarlar. Bilim adamları, rüya aşamasında olduğunuzu anlamak için EEG'yi kullanıyor. Daha sonra konular hayalleri sırasında uyandırılır ve rüyada gördüklerini anlatmayı beklerler. Bu işlem neredeyse 200 kez tekrarlanır.
Daha sonra bu bilgiyi, rüyada gördüğü belirli nesnelerle ilgili olabilecek, FMRI tarafından kaydedilen beyin sinyallerini belirlemek için birleştirmeye çalışır. Daha sonra, herhangi bir arama motorunu kullanarak gördüklerini söyledikleri nesnelerin benzer resimlerini bulurlar ve tüm bu bilgileri öğrenen bir algoritmaya koyarak modeli daha da geliştirirler. Bu algoritma, fMRI taramasından gelen verileri internetteki görüntülerle eşleştirerek, kişinin hayali hakkında çok basit bir video oluşturur.