Rüya kaç saniye sürer?

Rüyalar ne kadar sürecek meselesi bir sonuç değildir. Bazı bilim adamları bir süredir çalışmalarını sürdürmeyi teklif ederken, diğerleri REM'in (hızlı göz hareketi) uykusu sırasında bir kişinin 45 dakikaya kadar bir süre boyunca hayal edebileceğini savundu.
Bunları açıklığa kavuşturmak için, size yapılan işin kısa bir özetini ve hayallerin ne kadar sürdüğünün sonuçlarını vereceğiz. Amerikalı bilim adamı Dr. B. Klein ve yardımcıları, rüyanın süresine dair bilimsel bir çalışma başlattı. Hipnotize ettikleri gönüllüler hakkında araştırma yapmışlar. Uykularının belirli aşamalarında uyandıkları konuların hayallerini tarif etmeleri istendi ve sonuç olarak hayallerin 20 saniye geçmediği sonucuna vardı. Ancak, bu çalışmaya katılan gönüllülerin, saatlerce 3-5 saniye süren bir rüya bile anlatabildiği görülmüştür. Bu, insanların 10 bölümlük bir diziyi veya iki macera kitabını hayallerinden çıkartabileceklerini iddia ediyor. Çalışmasına ekibiyle devam etti.
Devam edeceksek, rüyayı anlamak için Amerika'nın en iyi üniversitelerinden biri olan Chicago Üniversitesi'nden de benzer bir çalışma yapmak istiyoruz. Kleitman ve öğrencisi Aseinsky 1953'te bunu yapmaya koyuldu. Nörofizyolojik çalışmalar Dr. Kleitman'a ağırlık verdiler. İnsanların hayalleri sırasında diğerlerinde yapılan deneyler sonucunda hızlı göz hareketleri olduğunu fark ettiler. Bu çalışmanın sonucunda uyku REM (hızlı göz hareketi) ve REM olmayanlara ayrıldı. REM uykusu sırasında rüya görüldü. Dr. Kleitman, denekleri göz hareketlerinin başlangıcında ve sonunda uyandırarak deneylerine devam etti. REM uykusu sırasında uyandıran insanların hayallerini hatırladıkları görülüyordu. Uykularının uykusunda uyandıklarında hayallerini hatırladıklarını asla hayal etmediklerini iddia edenler bile. Bu çalışmaların sonucunda, uyku süresi hakkında net bir bilgi olmamasına rağmen, herkesin hayallerini hatırlayıp hatırlamadıklarını hayal ettiği kanıtlanmıştır.