Rüya Türleri

Hayal gücümüzün ürünü olan, hayal gücümüzün içerdiği, uyku anında gördüğümüz, ilginç ve beyindeki bomba etkisini yaratan düşler değil midir?

Yapılan araştırmalara ve elde ettiğimiz izlenimlere uygun olduğunu teyit edebiliriz. Araştırmacılara göre rüya, terapötik bir özellik, öngörülebilir, zihinsel, şifa ve kalıcı bir kavramdır.

Sizi yaşamınızla karşı karşıya getiren, belli bir amaç olan ve sağlığınız için de önemli olan hayallerin sınıflandırılması, bizim anlayışımızda bize yardımcı olacaktır. Buna göre, rüyaları türlerine göre kırırsak;

1) Aşamalı Düşler:

Bu tür hayaller genellikle sinir bozucu ve öfkeli olduğunuz günlerden sonra ortaya çıkar. Başka bir deyişle, rüyalar uykudayken yaptığımız her şeydir.
Kademeli rüyalar, aslında, beynimiz tarafından gün içinde yaptığımız şeylerin kademeli olarak sindirilmesi ve alt egonun içinden hayallere aktarılmasıdır. Rahatsız edici içeriğe sahip olabilecek bu hayaller, hala sizin için büyük avantajlara sahip olabilir.

2) Freelancer, Düşen Duygu Düşleri:

Kabus bu gibi hayallerin kapsamına girebilir. İster rüyada bir kişi tarafından kovalanıyor olun, isterse bir uçurumdan aniden düşüyor olun, bunun gibi bir rüyaya sahip olduğunuzu gösteren bir işarettir.

Bu hayaller pek çok insan için korkutucu, zor ve yüzleşmek için etkileyici olabilir. Ancak, bu olumsuz etkileri dikkate almak ve avantajlarını değerlendirmek gerekmektedir. Bu hayaller; kişinin alt benliklerinin korkularını açığa çıkarmaya, korkularına karşı koymaya, yaratıcılığını arttırmaya ve hayatlarındaki tutkularını yakalamaya yardımcı olarak.

3) Tamamlayıcı Düşler

Bu tarz rüyalardaki birey, aşırı hayranlığı kabul etmediği ya da kabul etmediği kişi ya da davranışa yansır ve kendini onun yerine koyar. Örneğin, önyargıya sahip bir kadının işinin lobisinde bir striptiz dansı yaptığını görmek rüya gibi bir örnek olabilir. Bu bireyin hayali, kendisinden ya da çevresinden gizlenen bastırılmış bir davranışa sahip olduğunu gösterir.

4) Hastalık / iyileşme rüyalar:

Hastalık, ölüm, yangın, deprem, uyku sırasında görülen su baskını bu rüyayı oluşturmaktadır. Bu hayaller genellikle iş hayatınızda, günlük rutinlerinizde veya sosyal ilişkilerinde bazı değişiklikler yapacağınız anlamına gelir. Bu tür radikal değişiklikler hayatınızın yeniden şekilleneceğini ve yeni maceranızın atılacağını gösteriyor.

5) Tekrarlanan Rüyalar

Yinelenen rüyalar, bireyin kendini keşfedebilmesinde, bilinçaltınızdaki olayları maskelendiren bir ajan gibi önemli bir rol oynar. Bu hayaller, özellikle mutluluk verecek ve sizi olumlu yönde etkileyecek anılar ve olaylarla şekillenen, sürekli olarak antagonisttir.

6) Kehanet Rüyalar

Bu hayaller, geleceğe dair tahminlerin yapıldığı ve gelecekteki olayların tahmin edildiği bir kristal küre gibidir. Hayalperest, gördüklerinin doğru ya da doğru olduğuna emin olamaz; ama deneyimlenecek olaylar hakkında bazı ipuçları ve yol haritaları var. Mesela, onun rüyasında meşgul olduğunu ve bunun için bir yüzük aldığını görebilir ve sonra ertesi sabah evlendiğini düşündüğü kişiye evlenme teklif edebilir.

7) Taleplerin Hayali

Dileklerin hayalleri, kalp ve ruhun birliğini ve bu iki kavram arasındaki dengeyi sağlar. Buna ek olarak, varlıklı bireylerin zenginliği iyidir; mutlu bireyler de mutluluklarına mutluluk katacaklar. Bu gibi hayaller gitmek istediğiniz bir tatil, işyerinizde olumlu bir gelişme veya kardeşlerinizle yaşayacağınız bir çatışma habercisi olabilir. Bilinçaltınızı ve hayal gücünüzün dış görünüşünü canlandıran bu düşler size enerji verir ve gelecek günleriniz için size bir yol haritası verecektir.